Dnešní datum: 23.03.2018  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Kalendář akcí | Bazárek-Inzerce | Nápověda |  
Objednej kapelu

Redakce
Pajas (Pavel Suldovský)
RaCeK (Radek Valenta)
RoseeAnn (Jiřina Langová)
Grass (Milan J. Kalinics)

Redakce vytváří celkovou koncepci webu a zaštiťuje jeho provoz. Máte-li cokoliv na redakci, napište nám

Spuštěno: 18.9.20043D Music

České desky

* Tři česká alba 2015 – Cop, Jumper Cables, Monogram

Vydáno dne 11. 12. 2015 (2536 přečtení)

Krátká zhodnocení tří projektů z roku 2015…

CD: Cop – Tribute to Greenhorns

Když jsem jako dítě začal poslouchat country hudbu, jako první se mi do rukou dostala otcova stará ohraná kazeta, která byla kopií z nevím kolikáté kopie a vyhrávala písně jako Jesse James, John Hardy, Bída s nouzí, Jen si plač… Představovala pro mě ráj dobrodružství a nádherného světa, i když jsem ani neznal názvy nástrojů, které tam hrály. Kteří z vás se takto nebo podobně dostali k prvním nahrávkám dnes už legendární sestavy Grennhornů? A i když se verze písní s původními texty, kterými se prezentovala tato kapela s Michalem Tučným, Marko Čermákem, Honzou Vyčítalem či Mirkem Hoffmannem, pravidelně vyskytují na country bálech či albech kapel, které právě nevynikají vlastní tvorbou, rozhodla se po nich sáhnout i původně plzeňská kapela Cop. Takže se dá říct, že legenda natáhla ruku po legendě. Samozřejmě, že se hudebníci chytili písní s modernějším drivem, Míša Leicht tam přidal svůj drsný hlas a ostatní muzikanti nespornou virtuozitu a praxi získanou roky hraní. Navzdory tomu se v mnohých případech drží původních aranžmá a zajímavě tak vyznívá například porovnání banjistů Marka Čermáka a Martina Fridricha. Album si určitě zaslouží pozornost a ačkoli nepřináší nic převratného, jeho myšlenka zůstává zřejmá – „nezapomeň, z čeho jsi vyšel…“

http://www.copmusic.cz
http://www.copmusic.cz/nove-cd-tribute-to-greenhornsCD: Jumper Cables – Miner’s Daughter

Někdy už člověk opravdu neví, s jakým originálním názvem přijdou nové kapely, a tak se nepřestává divit. Ale taková je doba a nikdo se nad tím příliš nezamýšlí, natož aby by to rozpitvával. Podobně překvapující je i název Jumper Cables aneb Startovací kabely. A i když si kapela píše jako datum svého vzniku jaro 2012 a v současné sestavě hraje teprve rok, má za sebou už pár úspěchů. Uvedu jen vítězství na bluegrassovém festivalu v La Roche, ale především nové album, které tomuto kvartetu hudebníků v sestavě Michal Wawrzyczek – banjo, Tomáš Juřena – kytara, Karel Začal – dobro a Pavel Duda – kontrabas, vyšlo letos. Obsahuje deset skladeb plus netradiční dialogový úvod a jakýsi bonus s prosbou, abyste si album přehráli znovu. Myslíte, že to máte zkusit? Zdálo se mi, že se album pomaleji rozbíhá, avšak na konci jsem musel přiznat, že to byla skvělá jízda. Pod většinu skladeb se autorsky podepsal Michal Wawrzyczek a jeho moderní pojetí bluegrassu je přímočaré, aranžérsky na úrovni a inspirativní. Právě originalita dělá toto album velmi zajímavým a příkladným. K tomu přispívá i nástrojově netypická sestava. Jen na vyzrání by album potřebovalo ještě trochu času. Určitě by se tím jeho úroveň ještě vytáhla. Navzdory tomu je potřeba uznat, že v kapele jsou nejen talentovaní muzikanti, ale i písničkář a svým přispěním tak obohacuje svět bluegrassu. Z mnohých silných skladeb jen vypíchnu Forget the Future anebo Ilusion of the Freedom.

http://www.thejumpercables.com
http://www.thejumpercables.com/dis.htmlCD: Monogram – Take It Easy

Monogram není třeba zvlášť představovat. Snad jen povím, že k trojici Jaromír Jahoda, Zdeněk Jahoda a Pavel Lžičař přibyli mladý talentovaný kytarista a skladatel Jindra Vinkler a známý houslista Pepa Malina. V této kvalitní sestavě se jim letos podařil husarský kousek a v Holandsku na festivalu organizovaném pod hlavičkou EWOB získali ocenění Kapela roku. A k tomu všemu se ještě zavřeli do slovenského nahrávacího studia Sabik, aby natočili své páté album. O postprodukci se pak postaral Američan Steve Walsh. Také tohle bylo zárukou, že z jejich dílny nevyjde nějaká slátanina, ale prvotřídní materiál. A ti, kteří měli štěstí a jejich nejnovější album Take It Easy slyšeli, to mohou jen dosvědčit. Celé album je poskládané z originálů, které mají svoji kvalitu. Ať už jsou to písně zpívané nebo neodmyslitelné instrumentálky. Osobně mi ale k srdci přirostla skladba Bard’s Tale, která je svou lyrikou a hudební linkou blízká k irské tradiční písni a chlapci tu ukázali svoji univerzálnost. Celkově je album vyvážené, silné a určitě patří k tomu nejlepšímu, co letos nabídnul evropský bluegrass. Sálá z něj lehkost, modernost a určitě potěší.

http://monogram.cz
http://monogram.cz/obchod


Dušan Gemerský

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Dušan Gemerský | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Čtenář
Jméno / přezdívka:

Heslo:

Poslední komentáře
- Re:Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Řeší se to, ale nějakou dobu to potrvá.

- Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Ahoj, bylo by možné se kouknout i na sekci Bazárek? Stále n...

- moje nové oblíbené rádio
Hej, to mi udělalo radost, dal jsem všechny díly jedním vrze...

- podakovanie.
Vdaka Dušan ,za pekný koment k nášmu cd.Vždy poteší "i...

- Skvělé
Díky, Radku! Vím, že to nebylo snadné...

- Skvělé CD!
Ahojte všetci, bláhopřeji kapele k opravdu vydařenému CD ...


Diskuze / Poradna
- 19.3.18 (Všehochuť)
Jestli ovládáš angličtinu, zkus napsat tomuhle člověku tom@s...

- 15.3.18 (Všehochuť)
Ještě jsi zapomněl na Krishot. Ale pokud chceš aby Ti ten ná...

- 2.3.18 (Všehochuť)
Jedno z mých banj je Blueridge. Tato firma již banja nevyráb...

- 28.2.18 (Všehochuť)
Ahoj, zdravím všechny. Kde se prosím dají aktuálně sehnat do...

- 13.2.18 (Poradna)
Moc děkuju !!

- 12.2.18 (Poradna)
poslal som Ti mp3 na Tvoju adresu.


O tomto webu
RSS:
(http://bgcz.net/rss.php)
ATOM:
(http://bgcz.net/atom.php)

Články a názory, zde zveřejněné, nemusí být vždy totožné s názory redakce!

BlueGrass CZ

Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS