Dnešní datum: 23.03.2018  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Kalendář akcí | Bazárek-Inzerce | Nápověda |  
Objednej kapelu

Redakce
Pajas (Pavel Suldovský)
RaCeK (Radek Valenta)
RoseeAnn (Jiřina Langová)
Grass (Milan J. Kalinics)

Redakce vytváří celkovou koncepci webu a zaštiťuje jeho provoz. Máte-li cokoliv na redakci, napište nám

Spuštěno: 18.9.20043D Music

Reportáže

* Jubilejní 30. Bluegrass Family Festival ve švýcarském Stettenu

Vydáno dne 09. 09. 2016 (1048 přečtení)

Po třiceti ročnících nejstaršího švýcarského bluegrassového festivalu se letos konal ten úplně poslední.

Ještě si dobře vzpomínám na jejich začátky a zdá se mi, že to ani nemůže být pravda, jak ten čas rychle utekl. Nejenom moje děti tam vyrůstaly a dospěly. Za ta dlouhá léta jsem snad vynechala jenom párkrát... Staré dobré přísloví praví: “V nejlepším přestat!“. A to se letos stoprocentně potvrdilo.

Nádherný letní den, nebe jako šmolka a tolik lidí tam snad nebylo nikdy. Muzikanti i publikum byli nostalgicky naladěni do měkka.

Tradičně tam vystupovaly čtyři mezinárodní kapely a ve večerním setu se k nim přidala na své poslední vystoupení na starém jevišti vyrobeném z přívěsu na náklaďák pořádající Bluegrass Family. Jejich mladý talentovaný banjista Tom Bodenman, syn zakladatelů Finna a Kathy, bohužel již nemůže hrát, má delší dobu vážné problémy s rukama a ani operace mu nepomohla. A jaký by to byl bluegrass bez banja…

Festival zahájili naši hoši z Bluelandu, kteří tam poprvé hráli již před devatenácti lety. Obecenstvo je miluje. Hodně vody uplynulo v blízké řece Reuss od roku 1994, kdy se na tomto festivalu představila poprvé také česká kapela Monogram. Od té doby se jich tam vystřídala celá řada…

Po nich další staří známí, italský Red Wine, myslím, že v této nové sestavě je možná ještě neznáte. Martino Coppo, hlavní zpěvák a mandolinista, Silvio Ferretti banjo, jeho syn Marco s kytarou a na basu hraje Lucas Bellotti. Na pár písniček si přizvali nejlepšího italského dobristu Paola Ercoli. Nejenom výborně hrají a zpívají, ale vtipný Martino je také skvělý komik. Nechybělo ani pár italských písní a obecenstvo řvalo nadšením.

Na další, pro mne premiérovou kapelu WestWend jsem se marně těšila již v La Roche a teď jsem je tedy konečně měla možnost vidět. Američané Jonathan Maness a jeho nádherně zpívající manželka Wendy, se slovenským doprovodem, Richardem Ciferským, Antonem Národou a Henrichem Novákem. Měli obrovský úspěch. Odpolední set uzavíraly festivalové hvězdy Rob Ickes a Trey Hensley. O těch jsem psala nedávno v posledním článku o La Roche.

Po přestávce si kapelní omladina vymyslela překvapení. Tajně oslovili kapely, co tam nejčastěji hrály a od deseti z nich dostaly zdravice plné vzpomínek na videonahrávkách. To se již setmělo a promítalo se na velké obrazovce vedle pódia. Nejenom členům Bluegrass Family kapaly slzy...

Při večerním festivalovém setu bylo tak narváno, že už pomalu nebylo kam šlápnout. Kapelám to hrálo snad ještě lépe než odpoledne. Pořadí se trochu pozměnilo, Rob Ickes a Trey Hensley hráli předposlední, neboť ještě v noci museli jet dál na příští gig. Závěr festivalu patřil kapele Red Wine. Tentokrát si přizvali jako hosty dokonce dva dobristy, Paola Ercoli a Henricha Nováka.

Na finále se na pódiu shromáždili všichni ještě přítomní muzikanti a v tomto krásném lesním areálu zazněla naposled píseň Will the Circle Be Unbroken. Festival tedy nadobro skončil...

Vřelý dík Bluegrass Family, jedné z nejstarších doposud aktivních švýcarských kapel. Za těch třicet let udělali obrovský kus práce. I když některá léta třeba lilo jako z konve a nepřišlo dost lidí a prodělali co se dalo, náklady hradili z vlastní kapsy a nedali se odradit. Několik mladších festivalů z těch důvodu skončilo, ale oni vydrželi tak dlouho, jako ve Švýcarsku nikdo jiný. Festival se stal legendou a navždy zůstane v našich srdcích.

Fotky na Facebooku


Lilka Pavlak v Brně 7. září 2016 (pro BGCZ.net upravil Milan J. Kalinics 9. září 2016)

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Lilka Pavlak | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Čtenář
Jméno / přezdívka:

Heslo:

Poslední komentáře
- Re:Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Řeší se to, ale nějakou dobu to potrvá.

- Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Ahoj, bylo by možné se kouknout i na sekci Bazárek? Stále n...

- moje nové oblíbené rádio
Hej, to mi udělalo radost, dal jsem všechny díly jedním vrze...

- podakovanie.
Vdaka Dušan ,za pekný koment k nášmu cd.Vždy poteší "i...

- Skvělé
Díky, Radku! Vím, že to nebylo snadné...

- Skvělé CD!
Ahojte všetci, bláhopřeji kapele k opravdu vydařenému CD ...


Diskuze / Poradna
- 19.3.18 (Všehochuť)
Jestli ovládáš angličtinu, zkus napsat tomuhle člověku tom@s...

- 15.3.18 (Všehochuť)
Ještě jsi zapomněl na Krishot. Ale pokud chceš aby Ti ten ná...

- 2.3.18 (Všehochuť)
Jedno z mých banj je Blueridge. Tato firma již banja nevyráb...

- 28.2.18 (Všehochuť)
Ahoj, zdravím všechny. Kde se prosím dají aktuálně sehnat do...

- 13.2.18 (Poradna)
Moc děkuju !!

- 12.2.18 (Poradna)
poslal som Ti mp3 na Tvoju adresu.


O tomto webu
RSS:
(http://bgcz.net/rss.php)
ATOM:
(http://bgcz.net/atom.php)

Články a názory, zde zveřejněné, nemusí být vždy totožné s názory redakce!

BlueGrass CZ

Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS