Dnešní datum: 22.03.2018  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Kalendář akcí | Bazárek-Inzerce | Nápověda |  
Objednej kapelu

Redakce
Pajas (Pavel Suldovský)
RaCeK (Radek Valenta)
RoseeAnn (Jiřina Langová)
Grass (Milan J. Kalinics)

Redakce vytváří celkovou koncepci webu a zaštiťuje jeho provoz. Máte-li cokoliv na redakci, napište nám

Spuštěno: 18.9.20043D Music

ČR

* Ucho – příběh kapely

Vydáno dne 21. 11. 2013 (3045 přečtení)

Ucho působilo jako mužský vokální kvartet v letech 1985 až 1989 s roční vynucenou přestávkou uprostřed tohoto období. Vzniklo z pokusů čtyř kluků na internátě ve Vyškově, kde všichni tehdy studovali, zazpívat pár gospelů podle nahrávek.

Obsazení vyplývalo z hlasových rozsahů jednotlivých členů: Erich Prekop – tenor, Kosťa Charalambidis – baryton, Roman Vávra – bas a Michal Hromčík – hlavní hlas. Startovním impulsem byl okamžik, kdy Mojmír Taras Ševčík přivedl Michala – do té doby spíš instrumentalistu – k poslechu nahrávek bluegrassové skupiny Doyle Lawson & Quicksilver, které obsahovaly několik acappella gospelů v čtyřhlasé úpravě, a tím i k zájmu o vícehlas. Většina repertoáru Ucha byla v úpravě acappella, výjimečně v pár písních s doprovodem kytary. Aranžoval nebo upravil Michal, jen asi ve čtyřech písních se použilo aranžmá z notového zápisu.

Když se gospely začaly dařit a hlasy spolu dobře ladit, zpestřilo Ucho repertoár i písněmi z jiných žánrů a začalo se objevovat na přehlídkách a soutěžích. Písničková liga v Brně, Krajská Porta a cena za vokály. Na jaře 1986 nejvyšší ocenění na celostátním finále armádní umělecké soutěže ASUT. V létě 1986 postoupilo Ucho do finále tehdejšího největšího českého amatérského festivalu PORTA v Plzni, kde si zazpívalo před třicetitisícovým publikem a získalo jednu z hlavních cen a Cenu diváka. Neznámá parta outsiderů, kterou ani organizátoři nezařadili na LP desku z toho ročníku Porty (v tom roce se album natočilo v první den festivalu a už o tři dny později se tam prodávalo), si odvezla domů 2 hlavní ceny. Začalo se mluvit o zájmu Pantonu natočit album, Ucho bylo přizváno na velkou třídenní akci v Paláci Kultury a vystupovalo několikrát za den na stejné scéně s profesionály jako Miro Žbirka nebo Jiří Vondráček, moderoval Tomáš Sláma. Dvě písně s Uchem se objevily na dokumentární a oficiálně vydané VHS videokazetě Supraphonu Porta 86.

Do dalšího vývoje zasáhla vážná autonehoda, díky které Kosťa zůstal v nemocnici celých dalších 11 měsíců. Na Ozvěnách Porty v pražské Lucerně v listopadu 1986 mohlo Ucho vystoupit jen díky tomu, že za zraněného Kosťu zaskočili Luboš Malina a Robert Křesťan. Kapela nerada odříkala pozvání k festivalovým nebo klubovým vystoupením. Po víc než roční pauze Ucho fungovalo ještě další 2 roky. Mimořádným zážitkem bylo balkónové večerní vystoupení na hradním nádvoří na Prázdninách v Telči, zorganizované jako překvapení. Velmi milé bylo přijetí Ucha na brněnském jazzovém festivalu v lednu 1989. Po vystoupení na alternativním festivalu Vokalíza v pražské Lucerně na konci září 1989, tentokrát i s Kosťou, Ucho ukončilo své působení z důvodu stále složitější logistiky, jeho členové se tou dobou po skončení studia rozprchli po republice. Kosťa – Šumperk, Roman – Praha, Michal – Brno a Erich – Banská Bystrica.

Naposled bylo Ucho pohromadě o jednom víkendu na konci roku 2000, aby v pražském studiu zaznamenalo vzpomínkovou kolekci svých nejlepších písní a vystoupilo jako překvapení na bále Ozvěny v Brně. Část nahraných písní, tehdy šířených jako neprodejné CD jen v okruhu známých a přátel, se teď objevila na youtube jako připomínka toho, jak Ucho kdysi znělo.

V prosinci 2013 díky povzbuzení spřátelené skupiny Ozvěna plánuje Ucho jednorázové společné vystoupení.

http://www.acappella.cz/kapela/ucho#detailMedia


Související články:
CD: Ucho – Ucho (12.09.2005)
[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Michal Hromčík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Čtenář
Jméno / přezdívka:

Heslo:

Poslední komentáře
- Re:Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Řeší se to, ale nějakou dobu to potrvá.

- Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Ahoj, bylo by možné se kouknout i na sekci Bazárek? Stále n...

- moje nové oblíbené rádio
Hej, to mi udělalo radost, dal jsem všechny díly jedním vrze...

- podakovanie.
Vdaka Dušan ,za pekný koment k nášmu cd.Vždy poteší "i...

- Skvělé
Díky, Radku! Vím, že to nebylo snadné...

- Skvělé CD!
Ahojte všetci, bláhopřeji kapele k opravdu vydařenému CD ...


Diskuze / Poradna
- 19.3.18 (Všehochuť)
Jestli ovládáš angličtinu, zkus napsat tomuhle člověku tom@s...

- 15.3.18 (Všehochuť)
Ještě jsi zapomněl na Krishot. Ale pokud chceš aby Ti ten ná...

- 2.3.18 (Všehochuť)
Jedno z mých banj je Blueridge. Tato firma již banja nevyráb...

- 28.2.18 (Všehochuť)
Ahoj, zdravím všechny. Kde se prosím dají aktuálně sehnat do...

- 13.2.18 (Poradna)
Moc děkuju !!

- 12.2.18 (Poradna)
poslal som Ti mp3 na Tvoju adresu.


O tomto webu
RSS:
(http://bgcz.net/rss.php)
ATOM:
(http://bgcz.net/atom.php)

Články a názory, zde zveřejněné, nemusí být vždy totožné s názory redakce!

BlueGrass CZ

Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS