Dnešní datum: 18.12.2017  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Kalendář akcí | Bazárek-Inzerce | Nápověda |  
Objednej kapelu

Redakce
Pajas (Pavel Suldovský)
RaCeK (Radek Valenta)
RoseeAnn (Jiřina Langová)
Grass (Milan J. Kalinics)

Redakce vytváří celkovou koncepci webu a zaštiťuje jeho provoz. Máte-li cokoliv na redakci, napište nám

Spuštěno: 18.9.20043D Music

Zahraniční

* Don Rigsby & Midnight Call na Banjo Jamboree 2011

Vydáno dne 23. 05. 2011 (3425 přečtení)

V letošním roce se nám jako hosta ze zámoří podařilo na Banjo Jamboree domluvit opravdovou hvězdu. V sobotu 18. června 2011 vystoupí vynikající zpěvák a mandolinista Don Rigsby s kapelou Midnight Call. Velký dík patří Lucienu Holmesovi za pomoc a našemu generálnímu partnerovi, firmě LESS za velkorysou podporu.

Něco málo o vzácném hostovi: Don Rigsby se narodil 18. února 1968 a vyrůstal na raných nahrávkách Ralpha Stanleyho a high lonesome soundu Rickyho Skaggse. Učil se od těch, kteří šli před ním a přidával k tomu to své. Pochází z rodiny a společenství tradičních muzikantů a byl ovlivněn také pozdním Keithem Whitleym, dalším rodákem z okresu Elliot. Zůstává věrný horalským kořenům a vybudoval si svůj vlastní trademark jako znamenitý tenorový zpěvák a nepřeslechnutelný mandolinista.

Don zpívá odjakživa, co si vzpomíná, na kytaru začal ve dvanácti letech, přidal mandolínu a housle, hraje na dulcimer. Před šestými narozeninami ho vzali do Paramount Arts Center v nedalekém kentuckém Ashlandu. Tam slyšel svůj vzor, Ralpha Stanleyho, zpívat Little Maggie. Nezapomenutelným zážitkem bylo, když Keith Whitley vyšel mezi publikum, vzal malého Dona na ramena a provedl ho zákulisím, kde se poprvé setkal s Ralphem Stanleym.

Donova cesta vedla přes Morehead State University, kde hrál s Charlie Sizemorem, na celonárodní scéně se objevil jako člen The Bluegrass Cardinals, hrál s J. D. Crowem & The New South a byl členem oceňovaného Lonesome River Bandu. Získal dvě nominace na Grammy a dvakrát obdržel ocenění SPBGMA - zpěvák roku (SPBGMA - Society for the Preservation of Bluegrass Music of America – nezisková společnost, usilující o zachování tradičního ducha a formy bluegrassu, založená v roce 1974). Dvakrát získal ocenění IBMA (Mezinárodní bluegrassová asociace) se skupinou Longview a zpíval na albu, které nahrál rocker John Fogerty, nahrávka získala Grammy.

Rigsby vydal tři sólová alba. První „A Vision” získalo cenu Asociace nezávislé hudby jako gospelové album roku a bylo nominováno na cenu IBMA. V roce 1999 obdržel cenu čtenářů časopisu Bluegrass Now jako tenorový zpěvák roku a v roce 2001 ocenění guvernéra státu Kentucky. Titulní skladba jeho třetího alba „Empty Old Mailbox” vyhrála v roce 2001 skladbu roku od SPBGMA. V roce 2005 mu byly uděleny dvě ceny IBMA za jeho roli producenta projektu Larryho Sparkse „40” - nahrávací událost a album roku. Nahrál dvě alba s Dudley Connelem a pracuje na třetím a také pokračuje v nahrávání s kapelami The Midnight Call a Longview.

V roce 2001 se stal na plný úvazek prvním ředitelem Morehead State University's Kentucky Center, programu určeného k zachování a podpoře tradiční hudby ve všech formách, včetně programů pro školy. Pomáhal založit festival Bluegrass´n More – oslava apalačského dědictví v Morehead. Na Morehead State University Don vyučoval zpěv, organizoval workshopy a koncerty a pořádal školní zájezdy za novými i starými hvězdami tradiční hudby. Své působení zde ukončil v roce 2009.

Dona Rigsbyho doprovází kapela Midnight Call ve složení: kytara, mandolína, zpěv - Clyde Marshall, housle - Matt Hooper, banjo, zpěv - Lloyd Herring, basa, zpěv - Jayd Rainess. Více se můžete dočíst na www.donrigsby.com

Don získal bohaté hudební dědictví a celoživotní zkušenosti s tradiční muzikou a díky své lásce a odhodlání ji předává dalším generacím. Myslím, že se letos máme v Čáslavi opravdu nač těšit.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Petr Gärtner | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Čtenář
Jméno / přezdívka:

Heslo:

Poslední komentáře
- Velmi dobře zpracované...
Celý Ondrův článek je velmi dobře napsaný a důležitý pro muz...

- Davidson Brothers
Dušane díky za článek, udělal jsi mi radost! Měl jsem možn...

- bez titulku
Aktuálne doplnam smutnou informáciou, že už nieje medzi nami...

- Re:ještě doplňující pohled
Ahoj Míšo, my určitě nebudeme pro náš zajetý festival hledat...

- ještě doplňující pohled
Ahoj White, přidám do toho trochu přátelské dialektiky, i kd...

- Re:názvem, Jirko, pojmenováním
Ahoj, přesně jak to píše Míša Hromčík, žádná tragedie se nek...


Diskuze / Poradna
- 12.12.17 (Poradna)
Zdravím a mám dotaz do pléna. Mám novou kytaru a na rozdíl o...

- 8.12.17 (Poradna)
Ahoj, mám ho. Je to prima mikrofon za malé peníze, můžu dopo...

- 7.12.17 (Poradna)
No téměř výhradně na živé hraní s kapelou přes aparaturu. Be...

- 7.12.17 (Poradna)
Pro jaký účel ji chceš ozvučit? Nahrávání, vystupování s vla...

- 7.12.17 (Poradna)
Potřebuji nazvučit svoji novou kytaru a uvažuji o koupení mi...

- 7.12.17 (Všehochuť)
Ahoj, mohl by mě někdo, prosím, poslat Mp3 When I Dream Abou...


O tomto webu
RSS:
(http://bgcz.net/rss.php)
ATOM:
(http://bgcz.net/atom.php)

Články a názory, zde zveřejněné, nemusí být vždy totožné s názory redakce!

BlueGrass CZ

Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS