Dnešní datum: 23.03.2018  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Kalendář akcí | Bazárek-Inzerce | Nápověda |  
Objednej kapelu

Redakce
Pajas (Pavel Suldovský)
RaCeK (Radek Valenta)
RoseeAnn (Jiřina Langová)
Grass (Milan J. Kalinics)

Redakce vytváří celkovou koncepci webu a zaštiťuje jeho provoz. Máte-li cokoliv na redakci, napište nám

Spuštěno: 18.9.20043D Music

Zahraniční

* Viktor Krauss Band (USA) v ČR - květen a červen 2010

Vydáno dne 03. 05. 2010 (4373 přečtení)

Robert Plant, Lyle Lovett, Jerry Douglas, Elvis Costello, John Fogerty, Alan Jackson, Dolly Parton, Peter Rowan, Graham Nash, Chet Atkins, Joan Baez nebo jeho sestra Alison Krauss. To je stručný výčet muzikantů, se kterými koncertuje a natáčí nashvillský skladatel a virtuózní basista Viktor Krauss. Legendární muzikant, o kterém píše americká kritika, že dokáže ve své tvorbě mistrně spojovat své zájmy v jazzu, country, bluegrassu, rocku nebo filmové hudbě, přijede letos v květnu na své první turné do České republiky. Na pódiu ho doprovodí opravdová esa americké hudební scény – kytaristé Todd Lombardo (Nickel Creek, Russ Barenberg, Taylor Shift) a Steve Walsh (spolupráce s Norah Jones, Erasure) nebo bubeník Robert Crawford (Missy Raines & the New Hip).

Viktor Krauss se narodil v roce 1969 v Champaign, ve státě Illinois a nyní žije v Nashvillu. V devíti letech už hrál na piano a ve čtvrté třídě začal s trumpetou. Později ho ohromil vzhled a zvuk kontrabasu a baskytary. Tento nástroj pak studoval na Univerzitě Illinois, kde začal hrát se svými prvními kapelami. Poté, co získal vysokoškolský titul, započal se svou profesionální hudební kariérou. Už v roce 1994 si jej vyhlídl Lyle Lovett. Právě jeho doprovodné kapele začal Krauss zanedlouho šéfovat. Od té doby s ním nahrál všechna jeho alba a nechyběl na žádném z Lovettových živých vystoupení.

Kromě toho se začal Viktor Krauss objevovat ve studiu nebo na koncertech s dalšími slavnými muzikanty. Za pár let už zvládnul například natočit několik alb s Billem Frisellem, kterého pak doprovázel i na turné, hrál na deskách country hvězd Mindy Smith, Dolly Parton nebo na nahrávkách dobristy Jerryho Douglase (Restless on the Farm, Lookout for Hope, Best Kept Secret) či na albu Johna Fogertyho s názvem Deja Vu All Over Again. Rovněž komponoval hudbu pro filmy Twister a Dr. T. a ženy.

Ve stejné době přišel Victor Krauss s vlastní deskou Far From Enough, která se dostala na 6. místo v žebříčku Billboard Contemporary Chart. Na nahrávce se kromě Frisella a Jerryho Douglase objevili bubeník Steve Jordan (Eric Clapton, Keith Richards) a hlavně Kraussova slavná sestra Alison, která natočila violu a zpěv. Z desky zabodovala interpretace klasické skladby Roberta Planta Big Log. Právě to byl začátek slavné spolupráce Planta s Alison Krauss.

Na jeho druhém albu nazvaném jednoduše II., které přijede Krauss propagovat i do České republiky, pak muzikantské řady rozšířili kytaristé Dean Parks (T Bone Burnett, Joan Baez) a zmiňovaný bubeník Matt Chamberlain. Hlasové party si rozdělili Lyle Lovett, indická zpěvačka Shweta Jhaveri a country hvězda Shawn Colvin.

Poprvé zazněla hudba z této desky na Sundance Film Festivalu Roberta Redforda. Kromě muzikantů, kteří desku nahráli, se po jeho boku naživo objevil i producent a kytarista Mitch Watkins. Na dalších koncertech pak hráli kytaristé Tim Young, Adam Levy (Norah Jones), Jack Silvermann, Steve Walsh a producent a klávesista Jason Lehning, který je podepsaný pod všemi nahrávkami Alison Krauss s Union Station. Právě Lehning, zvukový inženýr alba II, za něj získal prestižní nominaci na Grammy za nejlepší zvukovou nahrávku.

V současné době má Krauss za sebou vydání a turné k aktuálnímu albu Lyle Lovetta Natural Forces nebo nahrávání desky coververzí Johnnyho Cashe pro českého zpěváka Pavla Bobka. Kromě toho pomáhá své sestře Alison s prací na novém společném albu s Robertem Plantem, které vyjde příští rok.

Na přelomu května a června si mohou jeho pregnantní basové linky vychutnat i posluchači v České republice. Viktor Krauss dorazí se svým bandem na první české turné. Mezi koncertními zastávkami turné k aktuálnímu sólovému albu II. (Back Porch Records) bude například pražský Palác Akropolis, brněnská Musilka nebo festival Jamboree ve Strakonicích.

Do ČR s Viktorem Kraussem přijedou kytaristé Todd Lombardo, Steve Walsh a bubeník Robert Crawford. Vokální party, které na Kraussových albech zpívají, jak již bylo uvedeno, například Lyle Lovett, indická zpěvačka Shweta Jhaveri nebo country hvězdy Shawn Colvin a Alison Krauss, si rozdělí americká zpěvačka Jill Walsh (Jessica Simpson, Shawn Colvin, Erasure…) a kytarista Todd Lombardo.

Jako svého hosta si Viktor Krauss na turné pozval českou kapelu November 2nd, v jejímž čele stojí zpěvačka Saša Langošová. Právě November 2nd v současné době nahrávají nové album, na které producentsky dohlíží Kraussův kytarista Steve Walsh a na kterém se podílejí také banjista Luboš Malina a dobrista Luboš Novotný z Druhé trávy. Oba si na několika vystoupeních zahrají jak s November 2nd tak i s Viktorem Kraussem. Překvapením by mělo být rovněž vzájemné hostování obou zpěvaček – Saši Langošové a Jill Walsh.

Termíny a místa jednotlivých koncertů:

STRAKONICE - 28. května 2010 asi od 23:00 hodin
V rámci festivalu Jamboree - Scéna letního kina Strakonice

STRAKONICE - 29. května 2010 asi od 14:00 hodin
V rámci festivalu Jamboree - Hradní nádvoří

ZLÍN - 30. května 2010 od 19:00
Zelenáčova šopa, Dlouhá 111, Zlín

HRANICE NA MORAVĚ - 31. května 2010 od 19:00
Divadlo Stará střelnice, Sady Čs. legií, Hranice na Moravě

BRNO - 1. června 2010 od 19:30
KD Omega (Musilka), Musilova 2, Brno - Husovice (další hosté Luboš Malina a Luboš Novotný)

PRAHA - 2. června 2010 od 19:30
Palác Akropolis (velký sál), Kubelíkova 27, Praha 3 - Žižkov (další hosté Luboš Malina a Luboš Novotný)

LUKA NAD JIHLAVOU - 3. června 2010 od 20:00
Kino Panorama (asi sto kroků od hostince U Kuřítků), Luka nad Jihlavou

DĚČÍN - 4. června 2010 od 22:00
Klub Garáž - Hudební club Garage (Kino Sněžník), Podmokelská 24, Děčín

MNICHOV - 5. června 2010 od 20:30
Ratlesnake Saloon, Mnichov (Německo)

Sledujte laskavě tento článek, budeme jej průběžně aktualizovat podle informací od pořádající agentury. Proti původnímu plánu přibyl ještě koncert 3. června v Lukách nad Jihlavou. A již dnes víme, že namísto původně plánovaného bubeníka Matta Chamberlaina (uváděného na plakátech a jiných webech) přijede výše uvedený Robert Crawford...

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: David Němeček a www.davidnemecek.cz
Čtenář
Jméno / přezdívka:

Heslo:

Poslední komentáře
- Re:Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Řeší se to, ale nějakou dobu to potrvá.

- Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Ahoj, bylo by možné se kouknout i na sekci Bazárek? Stále n...

- moje nové oblíbené rádio
Hej, to mi udělalo radost, dal jsem všechny díly jedním vrze...

- podakovanie.
Vdaka Dušan ,za pekný koment k nášmu cd.Vždy poteší "i...

- Skvělé
Díky, Radku! Vím, že to nebylo snadné...

- Skvělé CD!
Ahojte všetci, bláhopřeji kapele k opravdu vydařenému CD ...


Diskuze / Poradna
- 19.3.18 (Všehochuť)
Jestli ovládáš angličtinu, zkus napsat tomuhle člověku tom@s...

- 15.3.18 (Všehochuť)
Ještě jsi zapomněl na Krishot. Ale pokud chceš aby Ti ten ná...

- 2.3.18 (Všehochuť)
Jedno z mých banj je Blueridge. Tato firma již banja nevyráb...

- 28.2.18 (Všehochuť)
Ahoj, zdravím všechny. Kde se prosím dají aktuálně sehnat do...

- 13.2.18 (Poradna)
Moc děkuju !!

- 12.2.18 (Poradna)
poslal som Ti mp3 na Tvoju adresu.


O tomto webu
RSS:
(http://bgcz.net/rss.php)
ATOM:
(http://bgcz.net/atom.php)

Články a názory, zde zveřejněné, nemusí být vždy totožné s názory redakce!

BlueGrass CZ

Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS