Dnešní datum: 23.03.2018  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Kalendář akcí | Bazárek-Inzerce | Nápověda |  
Objednej kapelu

Redakce
Pajas (Pavel Suldovský)
RaCeK (Radek Valenta)
RoseeAnn (Jiřina Langová)
Grass (Milan J. Kalinics)

Redakce vytváří celkovou koncepci webu a zaštiťuje jeho provoz. Máte-li cokoliv na redakci, napište nám

Spuštěno: 18.9.20043D Music

Zahraniční

* Jízda New River Train

Vydáno dne 29. 04. 2010 (4240 přečtení)

Před nedávnem uvedla skupina New River Train do provozu novou podobu svých webových stránek www.nrt.cz. Najdete zde její stručnou historii, kalendář koncertů, informace o vydaných deskách a také několik audio ukázek. Za pozornost jistě stojí i fotogalerie obsahující často raritní a překvapivé snímky z minulosti jednotlivých muzikantů. Inovace stránek kapely je jistě vhodnou příležitostí uvést zde některé základní informace a podívat se podrobněji na její poslední CD.

New River Train působí na české bluegrassové scéně od roku 1993, i když její počátky sahají do osmdesátých let minulého století, kdy skupině olomouckých muzikantů učarovala hudba z Appalačských hor. Jedním z nich byl banjista Mojmír Taras Ševčík, v dnešní sestavě jediný zakládající člen. Kromě něho tvoří toto seskupení kytarista Michal Hromčík, jeho syn Filip hrající na baskytaru a mandolinista Milda Toman, přičemž všichni také zpívají.

Překvapivě – vzhledem k dlouhé existenci kapely – čítá diskografie New River Train pouhé dva tituly: Together Again (1997) a novější Let It Roll (2008). Druhý z nich byl natočen ještě s kontrabasistou Tomášem Kubínem a obsahuje celkem čtrnáct písní. CD rozjíždí někdejší velký hit Jerryho Lee Lewise Great Balls of Fire, i když inspiraci lze v tomto případě hledat spíše na debutovém albu New Grass Revival. Následuje o poznání tradičnější Let Me Love You One More Time od Ralpha Stanleyho a většina desky se nese v duchu klasické „modré trávy“. Každý fanoušek této hudby určitě ocení špičkové instrumentální výkony i bezchybné vokály – ty vynikají zejména v a capella gospelu Jesus Gave Me Water. Dojde i na píseň shodující se s názvem kapely, kterou uvede sám velký Bill Monroe, což lehce připomíná někdejší vtípek skupiny Here Today, jež si svůj název zvolila podle Monroeovy na pódiu často pronášené věty „The Bluegrass Boys are glad to be here today“.

Jediná nepřevzatá písnička na CD Let It Roll je That’s Love banjisty Mojmíra Ševčíka, která svou melodikou odkazuje k tradičnímu swingu či dixielandu. Nejvíce ale z alba vyčnívá příjemně swingující a nápaditě zaranžovaný David a Goliáš a instrumentálně pak titulní píseň s elektrickou kytarou. Ačkoliv se v bookletu uvádí, že jde o „harlejácký kousek“, zpívá se v ní o volantu, kterým však (alespoň dle chabých motoristických znalostí autora tohoto článku) zmíněný motocykl nedisponuje. Při bližším prozkoumání textu ale hlavně zjistíte, že se jedná o metaforu a že pojednává o úplně jiné jízdě… Jedná se o píseň svým způsobem příbuznou s Terraplane Blues Roberta Johnsona či s Dynaflow Blues jeho souputníka Johnnyho Shinese.

Ačkoliv muzikantské výkony skupiny New River Train jsou vskutku vynikající a nelze jim nic vytknout, nedá se bohužel totéž říci o anglické výslovnosti, která místy tahá za uši. Není to ale záležitost pouze této kapely či snad pouze bluegrassu. Stejný nešvar se projevuje v jazzu, rocku i jinde. Českému publiku to obvykle nijak zvlášť nevadí, ale málokdo si uvědomí, že takto zpívané písně zní, jako by například Maďaři zpívali naše lidovky. Proč nemáme raději kvalitní české texty? Chystá-li New River Train další album, nebude určitě také na škodu, objeví-li se na něm více vlastní tvorby členů kapely. Tito skvělí muzikanti musí mít rozhodně na víc než pouhé kopírování amerických vzorů. Při poslechu takových kopií totiž nejspíše spousta posluchačů raději sáhne po originálech od Stanley Brothers, Boone Creek, Old And In The Way a dalších.

Autor (Jan Hokeš) je tvůrcem a moderátorem pořadu Melting Pot na internetovém Rádiu Folk: www.radiofolk.czPoznámka redakce BGCZ.net: Kdo by chtěl získat aktuální představu, jak zní kapela dnes v nové sestavě a s novým materiálem včetně ještě většího využití vokálů a capella, nenajde to na posledním CD, ale spíše na vystoupeních kapely - škoda, že v Česku jich je poskrovnu. O současné podobě New River Train alespoň obrazem pak získáte přehled především na nových webových stránkách anebo MySpace profilu:

www.nrt.cz
www.myspace.com/newrivertrain

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Jan Hokeš | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Čtenář
Jméno / přezdívka:

Heslo:

Poslední komentáře
- Re:Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Řeší se to, ale nějakou dobu to potrvá.

- Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Ahoj, bylo by možné se kouknout i na sekci Bazárek? Stále n...

- moje nové oblíbené rádio
Hej, to mi udělalo radost, dal jsem všechny díly jedním vrze...

- podakovanie.
Vdaka Dušan ,za pekný koment k nášmu cd.Vždy poteší "i...

- Skvělé
Díky, Radku! Vím, že to nebylo snadné...

- Skvělé CD!
Ahojte všetci, bláhopřeji kapele k opravdu vydařenému CD ...


Diskuze / Poradna
- 19.3.18 (Všehochuť)
Jestli ovládáš angličtinu, zkus napsat tomuhle člověku tom@s...

- 15.3.18 (Všehochuť)
Ještě jsi zapomněl na Krishot. Ale pokud chceš aby Ti ten ná...

- 2.3.18 (Všehochuť)
Jedno z mých banj je Blueridge. Tato firma již banja nevyráb...

- 28.2.18 (Všehochuť)
Ahoj, zdravím všechny. Kde se prosím dají aktuálně sehnat do...

- 13.2.18 (Poradna)
Moc děkuju !!

- 12.2.18 (Poradna)
poslal som Ti mp3 na Tvoju adresu.


O tomto webu
RSS:
(http://bgcz.net/rss.php)
ATOM:
(http://bgcz.net/atom.php)

Články a názory, zde zveřejněné, nemusí být vždy totožné s názory redakce!

BlueGrass CZ

Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS