Sierra Hull a Ethan Jodziewicz v Jablonci – minizpráva z koncertu (+fotky, audio, video)

Autor: Michal Hromčík <hromcik[zavinac]bgcz.net>, Téma: Reportáže, Vydáno dne: 04. 06. 2018

Milé Lilium / Ahoj Lilko a vlastně všichni: v Jablonci na koncertě Sierry jsem byl, tak můžu vyhovět Tvé výzvě a podat pár stručných informací. Reportáž bych tomu neříkal, ten žánr přenechám Tobě.

Díky tomu, že jsme se zrovna vrátili z Tenerife a bylo třeba se po čase nepřítomnosti doma trochu zkonsolidovat, musel jsem oželet skvělé Čapkovy události v Praze. Naopak Jablonec jsem i přes ještě delší cestu v páteční dopravní špičce nakonec dal.

Na koncertě bylo na rozdíl od akcí Ivy a Rosti poměrně málo muzikantů, všichni se vyčerpali tím svatebním ruchem v první půlce týdne. Dalo by se ocenit, že Jablonec je velmi kulturní město a i přes malou účast bluegrassové obce bylo v sále plno, téměř vyprodáno. A Sierra s Ethanem jako zkušení profíci umí zabavit hudebně naladěné publikum moc dobře.

Sierra Hull a Michal Hromčík O talentu jménem Sierra jsem psal už v roce 2005 ve článku o Woodsongs, proto jsem měl velkou radost, že její talenty se nadále rozvíjejí a že jsme ji mohli i s celou její kapelou vidět v Pyramidě před 4 lety. Díky jejímu hudebnímu vzdělání se vypracovala na mistrovskou úroveň a už dnes ve svých 26 letech patří ke špičkovým profíkům, jakých je málo. Jako hráčka v první řadě, jako profesionál v ostatních oblastech – skládání, prezentace, zpěv, nahrávání – samozřejmě taky a dál roste.

Na koncertě Sierra prezentovala hlavně skladby z poslední desky. Ve chvíli, kdy už mohla mít pocit, že v bluegrassu zvládla všechno co se dá a mohla pokračovat ve snadném živobytí tím, že bude dělat pořád to samé bez námahy, sebrala odvahu a odhodlání vydat se jiným směrem, než její okolí všeobecně očekávalo. Tím je nové album, kde s producentským povzbuzením Bely Flecka hraje vlastní skladby a to jen sama s mandolínou a vlastním zpěvem, případně s kontrabasem svého vrstevníka Ethana Jodziewicze. Těžká disciplína, která člověk vede k nutnosti ze sebe vydat víc než v kapelním kontextu. Složit a vybrat materiál na jednu stranu hudebně pestrý a využívající možnosti nástroje a svou vlastní muzikálnost až na hranici možností, současně tím hledat možnosti nápaditého doprovodu v situacích, kde člověk plní všechny doprovodné funkce vedle virtuózních sólových úplně sám. Jak na desce, tak na koncertě Sierra prokazuje, že toto všechno umí bravurně.

Pro představu o písních z koncertu je nejlepší si poslechnout její album Weighted Mind, na koncertě zazněla většina z materiálu alba. I když její jazzem i klasikou ovlivněné kompozice jsou věci vyžadující větší soustředění než běžný lidový nebo popový materiál, publikum oceňovalo instrumentální mistrovství a tleskalo na nápadité sólové výkony, kterých dostalo celý ohňostroj. Sierra střídala klasickou mandolínu s oktávovou a s elektrickou. Velmi dobře tím pracovala se zvukovými paletami včetně hlubších tónů oktávovky a dlouhých, přes procesorové efekty hraných, tónů elektriky. Jako reprezentativní poslech doporučuju z uvedeného alba třeba nádhernou ukolébavku s oktávovou mandolínou – Lullaby, zvlášť když budete rozumět i slovům.

Uprostřed setu Sierra zařadila sama bez basy bluegrassovou instrumentální směsku, protože ví, že na to publikum u nás vždycky zabere. Když hodila do publika dotaz na bluegrassovku na přání, navrhl jsem Rawhide. Sierra uznala za vhodné začít něčím pomalejším, takže jako dáma z Nashvillu začala hrát Tennessee Waltz. Přes tempové změny i změny tónin vkusně připojila pár dalších fiddle tunes a zakončila mým navrženým Rawhidem. Udělala mi radost, zejména když předem hlásila, že Rawhide už nehrála hodně dlouho. Ale nepochyboval jsem, že jej dá krásně. A taky jo.

Ethan Jodziewicz a Michal HromčíkPokračovaly další kompozice ve dvou. První přídavek byla pro mě konečně věc s dobrým rockovým groovem, zalitoval jsem trochu, že takových v koncertu nebylo víc. Byl bych ještě nadšenější, pokud je to vůbec možné. Skladbu si můžeme připomnět ze záznamu stejné sestavy – pro mě nejchutnější kus z koncertu. Zmodernizovaná countryovka You Wanna Give Me a Lift.

Dalším přídavkem byly dvě Bachovy skladby provedené před mikrofony, takže stopro akusticky do vzorně ztichlého sálu. To taky domácí publikum ocenilo, Bach je všude, nejen v Evropě, sázka na jistotu, zvlášť virtuózně provedený. Toto je jedna z nich.

Po koncertě jsme trochu pohovořili. Ethan říkal, že jeho vzdělání nepochází na rozdíl od Sierry z Berklee , ale z jiné prestižní hudební školy ve Philadelphii. Takže jeho původní zaměření je klasika a jazz. Jedním z jeho učitelů byl Edgar Meyer. Ti co mají načtené jeho bio, to už asi dávno vědí. Taky jsem zjistil, že Ethanovi předci pocházejí očekávaně z Polska, ale protože on je v Americe už asi ve čtvrté nebo páté generaci, s příbuznými v Polsku už nemá jejich rodina žádné kontakty. Takže ani díky poloze Jablonce jej žádní polští příbuzní nepřijeli pozdravit, jako tomu bylo třeba při koncertě Deadly Gentlemen v Pyramidě, tam měl jejich kytarista a zpěvák Stasch Wyslouch spešl zážitek, když se za ním přijel podívat jeho polský děda. Ten měl z agresivního stylu kapely zážitek určitě.

Sierra jinak povídala, že doma kromě sestavy v duu vystupují i v různých triových konstelacích, třeba se saxíkem a tak. Zalitoval jsem, že s nimi třeba nepřijel její dlouholetý spoluhráč a odnedávna manžel Justin Moses. Ale teď co nastoupil jako dobrista u Blue Highway, musí jako plný profesionál ctít priority podle svého hlavního angažmá. Takže spolu se Sierrou vystupují jen jak zbývající čas dovolí.

Sierra Hull a Michal HromčíkNa závěr jako podtržení virtuozity skvělého dua si dejme skladbu, která na koncertě nezazněla a ve které uslyšíte Sierru s elektrikou, ale kterou zase známe a mnohokrát jsme ji na jamech přehráli, i když ne tak skvěle jako Ethan a Sierra – Foggy Mountain Special. Dejte pozor na druhou část „a teď rychle“. Jethro Burns by měl radost. Skvělí muzikanti, které bude radost vidět kdykoliv znovu.

A pro neuspokojené uši a oči ještě nedávný videoblok Vault Sessions, kde Sierra hraje na různé nástroje a mluví o jejich zvukových možnostech.


Snad zatím tolik, Michal Hromčík, Brno