Sierra Hull (USA) – 18. 5. 2018 Jablonec nad Nisou

Autor: přišlo poštou <>, Téma: Archiv - Pozvánky na akce, Zdroj: Jan Ocilka, Vydáno dne: 04. 05. 2018

Vážení, rádi bychom vás pozvali na koncert mladé hudebnice, jménem Sierra Hull, která již patří k současné špičce bluegrassu. Stejně jako např. Béla Fleck se odklonila od tradičního pojetí žánru, aby se vydala svou vlastní cestou. V České republice budete mít možnost Sierru v rámci celovečerní koncertu vidět jen jednou…

Kde: Eurocentrum, Jiráskova 9, Jablonec nad Nisou
Kdy: v pátek 18. května 2018 od 20.00 hod.
Kdo: Sierra Hull (USA)

Sierra Hull, jedna z nejvýraznějších současných osobností americké bluegrassové scény, se letos v květnu vydává na krátké evropské turné. V České republice se zastaví v rámci turné na jediném celovečerním koncertu, v Eurocentru v Jablonci nad Nisou. Na turné ji doprovodí kontrabasista Ethan Jodziewicz, který se objevuje na všech skladbách jejího posledního alba.

Americká hudebnice, zpěvačka, mandolinistka, kytaristka a skladatelka se uvedla na bluegrassové scéně jako zázračné dítě: Narodila se před 26 lety v Tenneessee, ve městě Byrdstown, v apalačském podhůří, tedy v samotné kolébce i výhni bluegrassu. Ve svých osmi letech začala hrát na mandolínu. Již o dva roky později vydala své první sólové album. Jako jedenáctiletou ji ke spoluúčinkování na pódiu slavného nashvillského Grand Ole Opry zve ikona country a bluegrassu Alison Krauss, která se v následujících letech stává její profesionální rádkyní a oporou. O dva roky později pak Sierra Hull podepisuje smlouvu s vydavatelstvím Rounder Records a brzy poté se stává uznávanou mandolinistkou a zpěvačkou. Stačila si už zahrát v Carnegie Hall, v Kennedy Center i v Bílém domě. Stala se prvním bluegrassovým hudebníkem, který získal Prezidentské stipendium v Berklee College of Music. Mezinárodní bluegrassová asociace (IMBA) vyhlásila Sierru Hull mandolinistkou roku 2016 a 2017.

Obrovským překvapením se stalo vydání jejího posledního alba Weighted Mind, které jí produkoval nadžánrový banjista Béla Fleck. Místo tradiční velké kapely Sierru doprovází jen kontrabas Ethana Jodziewicze a občas přispívá trio vokalistek – hvězdná sestava tvořená Alison Krauss, Abigail Washburn a Rhiannon Giddens. Album stojí na kořenech bluegrassu, ale nevymezuje se jím. Můžeme zde zaslechnout kromě jiného i prvky komorní hudby na straně jedné či popu na straně druhé. Uchopila bezpočet nejrůznějších vlivů a směrů a projevila se ve své upřímnosti, křehkosti i váženosti.

"Jistým způsobem jsem potřebovala utéct od toho, jakou si všichni mysleli, že jsem,” sdělila Sierra při nahrávání alba. Poradila se tehdy s Alison Krauss, která situaci komentuje takto: “Sierra začala pracovat s hudbou velice dobře a jako velice mladá. Někdy, když se tak stane, lidé nechtějí, abyste se změnili. Znají vás takto a teď je vyděsíte. Ale zde nestála otázka v tom, co chtěla. Sierra jen potřebovala, aby jí někdo řekl, že to co potřebuje sdělit, má svou cenu. A že pokud toto cítí a chce to říci, bude čekat, dokud se tak nestane.” Alison Krauss jí také doporučila, ať si promluví s Bélou Fleckem, který má s úspěšným překračováním žánrů letité zkušenosti. “Sierra žije v hraniční zóně, kde nové myšlenky vytváří smíšené celky a někdy také úplně nové směry,“ říká Fleck. “Její vnitřní hlas jí sděloval něco, co bylo jen stěží slyšet přes všechny rady, které dostávala.“ Požádal, ať mu zahraje několik jejích nových písní bez doprovodu, jen ona a mandolína, a koncept byl na světě. Album vydali 29. ledna 2016 a v prosinci téhož roku získalo nominaci na cenu Grammy v kategorii Nejlepší folkové album roku.

Vstupenky na koncert jsou v prodeji v on-line shopu a v pokladně Eurocentra. On-line prodej končí den před začátkem akce.

Partnery koncertu jsou European Bluegrass Music Association, Bluegrassová asociace ČR, Bluegrass CZ, Dakacom, Svět kultury a zábavy, Kulturní magazín UNI, Country Radio, Radio Proglas, Radio Dixie, Rádio Samson, Full Moon Magazine, CountryWorld.cz, Velvet Music Agency , Janíček PICKS a Jablonecký deník.

Další informace o interpretce a koncertu naleznete na našem webu:
http://www.ejbc.cz/akce-koncerty-besedy

Brzy na shledanou se těší Jan Ocilka a celý tým jabloneckého Eurocentra