GibsonMania 2018 – 7. 4. 2018 Jesenice u Prahy

Autor: Martin Mikuláš <martin.mikulas[zavinac]vintage-beauty.com>, Téma: Archiv - Pozvánky na akce, Vydáno dne: 24. 03. 2018

Přijměte pozvání na první sraz majitelů a milovníků starých i novějších modelů banja Gibson…

V roce 1991 jsem si koupil svého prvního Gibsona. Bylo to v Mt. Juliet, TN, shodou okolností u jednoho z největších ikon a znalců historie nástrojů Gibson na světě, pana Curtise McPeaka. Byla to „jen“ RB – 250tka, tehdy nejlevnější nástroj, co měl ve své nabídce. Dodnes si vzpomínám na ten neskutečný pocit, když jsem odjížděl z jeho farmy s futrálem za zadními sedačkami. Konečně jsem měl vysněného Gibsona, banjo, o kterém jsem prvně četl ve škole Marko Čermáka a prohlížel si ho ve starých výtiscích Bluegrass Unlimited. Směřoval jsem na festival do Elizabethonu, TN, hlavním tahákem byl tehdy Bill Monroe, Jim and Jesse a Tony Rice Unit. Popravdě jsem během těch tří festivalových dnů moc muziky neslyšel, celou dobu jsem byl na parkovišti a hrál s kýmkoli, kdo se namanul. Můj nový pětistrunný kamarád mě naprosto uhranul, nemohl jsem se od něj odpoutat. Byl jsem ŠŤASTNÝ!

Tenhle pocit mě nikdy neopustil. V roce 1996 přišel další, tentokrát už předválečný nástroj... a pokračovalo to dál, až jsem v roce 2009 založil se svým kamarádem Frantou Baštou projekt Vintage Beauty, což je vlastně malá sbírka starých nástrojů. A vášeň pokračovala, následovalo studium historie výroby nástrojů, výlety do USA za sběrateli a znalci, návštěvy Banjothonu, Jima Millse, Curtise McPeaka , Steva Hubera, George Gruhna, Tony Williamsona, Waltera Cartera, nákupy předválečných flatheadů, stopování starých nástrojů po Evropě... zkrátka, v mých očích neuvěřitelné dobrodružství.

Vím, že je mnoho lidí, kteří sdílejí stejnou vášeň a lásku k legendárním banjím s logem Gibson. A protože je tu v dnešní době již dost těch, kteří vlastní nástroje této značky, rozhodl jsem se uspořádat setkání majitelů a milovníků těchto senzačních nástrojů, historicky největší prezentaci předválečných a poválečných banj Gibson v ČR.

Přiznávám, že inspirací pro GibsonManii je již dnes legendární každoroční Banjothon, který se koná již řadu let u amerického Knoxville jen pro zvané majitele předválečných Gibsonů. Dnes je to již opravdu veliká akce, prezentují se desítky až stovky raritních nástrojů a je to asi jediný event, kde potkáte snad všechny žijící banjové legendy na jednom místě. Rád bych tedy uspořádal něco podobného u nás, v možná skromnějším měřítku, ale s podobným programem.

GibsonMania by mělo být setkání, příjemně strávený den, unikátní možnost vidět a zahrát si na banja starší i novější výroby, porovnat různé modely z různých období, pobavit se s majiteli o historii jejich miláčků, poslechnout si, jak znějí nástroje v rukách našich předních hráčů, dozvědět se třeba nějaké informace o různých konstrukčních odlišnostech jednotlivých modelů, informace z historie fabriky v Kalamazoo o způsobu výroby, obchodních a produkčních praktikách, osudech nejslavnějších nástrojů a jejich majitelích, zkrátka prožít den se stejnými blázny, kteří si neumějí představit život bez koumání, štelování, rozebírání a sestavování svého nástroje.

Vřele zváni jsou nejen majitelé Gibsonů, ale i jejich obdivovatelé a milovníci. GibsonMania 2018 se bude konat v sobotu 7. dubna 2018 v sídle firmy Physter na adrese Nákupní 1420, Jesenice u Prahy. Parkování je zajištěno v areálu firmy, je počítáno i s obědem a občerstvením. Zájem o účast je potřeba předem potvrdit na +420 724 373 290 nebo na martin.mikulas@vintage-beauty.com, kde se dozvíte i další případné detaily a informace. Sledujte Facebook, budeme postupně doplňovat informace!

Takže banjisti, těšíme se na vás!

Martin Mikuláš
Vintage Beauty
www.vintage-beauty.com