Chystáte se do studia? - 1. část

Autor: Milan J. Kalinics <cajarez[zavinac]bgcz.net>, Téma: Střípky, Zdroj: www.sdparadox.com, Vydáno dne: 29. 09. 2010

Když se na BGCZ.net v roce 2007 objevil seriál Radka Valenty „Jak udělat festival“, napadlo mě, že by nebylo od věci zveřejnit zde také pár informací o tom, jak si počínat v nahrávacím studiu… Samozřejmě, že takový článek není a priori určený pro hudebníky, kteří jsou v nahrávacím prostředí jako ryba ve vodě, ani pro kapely, které se pyšní úctyhodnou řadou desek. A není určený ani pro samotné mistry zvuku nebo hudební producenty. Pro ně je většina z následujících informací samozřejmostí. Článek také pravděpodobně neocení pouze konzumenti muziky, ani hudebníci, kteří zatím nemají ambice zvukový nosič realizovat (i když vlastní prezentační demonahrávka je snad už dnes pro každé hudební těleso nebo hudebního sólistu samozřejmostí a měla by být po technické stránce kvalitativně stejně dobrá jako plnokrevné album). Alespoň pro zlomek čtenářů tohoto hudebního portálu však může podobný článek svůj význam mít.

Po dlouhém hledání nějakého uceleného základního souboru rad, jak si v nahrávacích studiích počínat a jak se tam chovat, jsem objevil následující výživný přehled, který vyžadoval jenom nepatrné textové korektury a drobná doplnění. Většina z jeho obsahu platí obecně, bez ohledu na to, zda budete nahrávat folk, bluegrass, country nebo rock, a proto jsem nepovažoval za nutné provádět jakoukoli selekci bodů týkajících se víceméně i nástrojů, které bluegrassové kapely ve studiu příliš často neuplatňují. V tomto smyslu je také potřeba k textu přistupovat.

Jeho autorem je hudebník a publicista Radek Miklica z heavy metalové kapely Second End, který tento návod původně napsal pro hodonínské nahrávací studio Paradox. A protože považuji následující přehled za nejlepší z toho, k čemu se lze k dané problematice na netu dobrat, tady ho v mírně upravené a doplněné verzi máte….

STUDIOVÁ REALITA:

Aranžmá 

Studio 

Příprava nástrojů pro nahrávání


Elektrofonická kytara, baskytara a ostatní strunné nástroje 


Bicí nástroje 


Časový rozvrh 

 

 (Radek Miklica, Hodonín)