Dnešní datum: 20.05.2018  | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Kalendář akcí | Bazárek-Inzerce | Nápověda |  
Objednej kapelu

Redakce
Pajas (Pavel Suldovský)
RaCeK (Radek Valenta)
RoseeAnn (Jiřina Langová)
Grass (Milan J. Kalinics)

Redakce vytváří celkovou koncepci webu a zaštiťuje jeho provoz. Máte-li cokoliv na redakci, napište nám

Spuštěno: 18.9.20043D Music

Komentáře

ke článku: Prestižní cena pro Lilku Pavlak
ze dne 31.08.2011, autor článku: Redakce

Komentář ze dne: 01.09.2011 08:28:12     Reagovat
Autor: [sagar] - Sagar (sagar[zavinac]orangemail.sk)
Titulek: gratulujem
Gratulujem!

Komentář ze dne: 11.09.2011 14:31:43     Reagovat
Autor: [Sam-B&W] - Sam - All Bells & Whistles (sam[zavinac]bg4.eu)
Titulek: Odkaz na oznámení o IBMA DISTINGUISHED ACHIEVEMENT AWARD RECIPIENTS
Zpráva na http://ibmaawards.org/ node/225 - zveřejněná 17. srpna 2011: "Nashville, Tennessee: International Bluegrass Music Association s potěšením oznamuje příjemce Distinguished Achievement Award (Cena za vynikající přínos), pocty, která uznává jednotlivce v oboru bluegrassové hudby, kteří pečovali o zdárný vývoj image této hudby tak, že rozšířili uznání tohoto žánru a jeho přístupnost jiným. Následující lidé budou oceněni během Special Awards Luncheon (oběda pro zvláštní uznání) ve čtvrtek 29. září 2011, v Nashville Convention Center v průběhu obchodní konference IBMA:
Greg Cahill
Bill Knowlton
Lilly Pavlak
Geoff Stelling
Roland White.
Nebudu se unavovat překladem životopisů a životních úspěchů zmíněných pánů, sami je jistě dobře znáte, většinou lépe než já sám, ale neodpustím si překlad toho, co píšou o naší Lilce, která se celý svůj život snažila podporovat bluegrass, obzvlášť ten český. Svého času jsme tady měli "bluegrassovou mámu" Irenu Silence - Přibylovou, která se také snažila pomáhat články, informacemi, prostě co to šlo. Kolikrát jsem si říkal, že z reakcí jejích čtenářů asi musela být značně znechucená a její entuziasmus to určitě postupně rozkládalo. V době, kdy se Silence přestala zabývat psaním pro bluegrass, jsem měl pocit, že k tomu absolutnímu znechucení, k té poslední kapce hořkosti, zcela jistě došlo. Byl to ovšem pouze můj názor a nikde jsem ho neventiloval.
U Lilky Pavlak mne taky zaujal podobný nepoměr s tím, jak ji berou lidé v zahraničí a tady v Česku: Lilku jsem poznal někdy v roce 1997 v ČR, ani nevím, jestli nás někdo představil anebo jestli mi ji někdo představil spíš z povzdálí s "patřičným komentářem", z kterého si musíte vybrat sami to správné. Nicméně jsem Lilku potkal opět v USA v roce 2000 na IBMA a s trávil jsem s ní a s Evženem Loveckým příjemný týden v Kentucky, kdy jsme spolu navštívili hrob Billa Monroea, Rosine, palírnu firmy Jim Beam a jiné Kentucké roztodivnosti. Od té doby pravidelně Lilku vídám v zahraničí na EWOBech v Holandsku, v La Roche-sur-Foron a na Evropských bluegrassových summitech v Bühlu. Uvědomuji si, jak se svou činností zasloužila o bluegrass nejen v ČR, ale i třeba ve Švýcarsku (Švýcarsko má nyní 4. nebo 5. nevyšší počet bluegrassových kapel v Evropě, je to mezi 30 až 40ti kapelami). Dnes tu funkci bluegrassové mámy zcela jistě převzala Lilka, a to nejen české bluegrassové mámy, ale mámy celoevropské, protože její dobré výsledky lze rozpoznat po celé Evropě.
Takže ten slíbený překlad textu z výšeuvedeného odkazu:
Lilly Pavlak je novinářka, fotografka a občasná rezervační agentka / tour manager původně z České republiky (tehdejšího Československa), nyní žijící ve Švýcarsku. Aktivní novinářka po více než tři desetiletí, která byla enormně důležitá tím, že vysvětlila v USA historii a příběh Evropského Bluegrassu (a naopak); Lilly Pavlak je především a nejvíce ze všeho nezlomný bluegrassový fanoušek, který věnoval značnou část svého života a energie k podpoře této hudby a umělcům, které miluje.
První americký umělec, kterého Lilly Pavlak v Československu slyšela, byl Pete Seeger v roce 1964. „Do té doby jsem nikdy neviděla živého Američana,“ vzpomíná Lilly. „O „amerických imperialistech“ jsme se ve škole učili to nejhorší, a někteří lidé dokonce věřili, že žerou malé děti! Po prvních tónech banja jsem věděla, že tohle byl ten zvláštní nástroj z hillbilly hudby, který se mi tak líbil. To byl rozhodný moment pro mne a pro bluegrassové hnutí, které následovalo. V současné době Česká republika tvrdí, že má největší koncentraci bluegrassových muzikantů na světě!“
V roce 1975 jela Lilly Pavlak na její první folkový festival na švýcarském hradě Lenzburg. Další den odletěla poprvé do Ameriky, vracejíce se později s 10 kilogramy bluegrassových LP a kytarou. Nahrávala alba a posílala nahrané kazety svým trampských přátelům za železnou oponou v Československu, která byla po dalších 12 let jejich jedinou příležitostí slyšet bluegrass.
S omezeným finančním rozpočtem se Lilly Pavlak vracela do USA a Kanady mnohokrát, aby mohla bluegrass poslouchat a psát o něm. Začala odebírat americké bluegrassové publikace a kupovala hudbu, aby vzdělávala/informovala sebe a své přátele v Evropě o nových kapelách a trendech. Lilly je jednou ze zakládajících členů švýcarské Bluegrass Music Association i BAČR. I přes zdravotní problémy posledních let, Lilly Pavlak navštěvuje téměř každou bluegrassovou akci ve střední Evropě a posílá recenze a fotografie do bluegrassového tisku po celém světě. „Cítím, že domov je tam, kde je srdce, a mé srdce je tam, kde je dobrá hudba,“ říká Lilly. „Vždycky jsem byla tak trochu mostem mezi Východem a Západem, snažila jsem se spojovat hudebníky z různých zemí dohromady a spřátelit je navzájem.“

Čtenář
Jméno / přezdívka:

Heslo:

Poslední komentáře
- ...
Já si nejdřív myslel, že to je mladej Del McCoury (má tam vz...

- Re:chlapík v červeném
Richtig, je to James! Edo jsi znalec a pozorný čtenář. Po pr...

- chlapík v červeném
Tak safra, kdo je ten maník v červeném? Můj tip je James Mon...

- super
Vypočul som si to a nelutoval som.Zaujímavé,poučné a aj vtip...

- Re:Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Řeší se to, ale nějakou dobu to potrvá.

- Nefunkční sekce Bazárek-Inzerce
Ahoj, bylo by možné se kouknout i na sekci Bazárek? Stále n...


Diskuze / Poradna
- 18.4.18 (Poradna)
Tak ty doprovody jen s kytarou nejsou od Brada Davise. Ale j...

- 17.4.18 (Poradna)
Brad Davis má několik dvd Flatpick Jam, pak mám nasyslené v ...

- 16.4.18 (Poradna)
Ahoj, kdysi jsem vytvořil stránku s doprovody a odkazy na...

- 16.4.18 (Poradna)
Ahoj, zkus propátrat následující možnosti: google: iReal Pr...

- 14.4.18 (Poradna)
Ahoj, kdo prosím poradí? Vím že jazzmani mají možnost si něk...

- 13.4.18 (Poradna)
Jsem začínající mandolínista a hledám učitele z oblasti Doma...


O tomto webu
RSS:
(http://bgcz.net/rss.php)
ATOM:
(http://bgcz.net/atom.php)

Články a názory, zde zveřejněné, nemusí být vždy totožné s názory redakce!

BlueGrass CZ

Tento web byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS